12 Eylül 2020 Cumartesi

KİMSİN SEN ?

Doğum haritaları çok boyutlu haritalardır. Bence en güzel yanı kişinin kendini tanımasına, ayna tutmasına yardım etmesi, bize çok basit gelebilir kendimi zaten tanıyorum diye düşünebiliriz ama aslında öyle değil. Kendine kimim ben diye sorduğunda ne cevap verebiliyorsun? İsmini bir kenara at, herhangi bir isim de olabilirdi, o seni tanımlamaz, vasıflarını da bir kenara at, onlar da senin kim olduğunu tanımlamaz. O vasıflara sahip olmasaydın yine var olacaktın. Sevdiğin şeyler, fikirlerin, düşüncelerin, yargıların bile değişirken senin özün, değişmeyen yanın ne ? Kimsin sen ? 

Bana kalırsa bu soruya net bir şekilde şuyum ya da buyum demek mümkün değil ama bu sorunun cevabına bizi götürecek en önemli ve doğru araçlardan biridir doğum haritası. Aslında kendimizle ilgili fikirlerimizin çoğu yanlı ya da yanılsamalı. En önemli ve zor şeylerden biri kendini bilmekken bize bu kadar basit gelmesinin nedeni ne acaba ? Kendini hiç gözlemler misin mesela ? Birisi hakkında bir şey düşünürken ya da sinirlendiğinde, başkalarıyla konuşurken hiç kendini başka biriymiş gibi gözlemledin mi ? "yine çok konuşuyorum galiba" diye kendini yakaladığın oldu mu ?  ya da "bu kadar kızmamın gerçek nedeni ne? hangi hassas yerime dokundu bu durum ?"  ya da karşındakini samimiyetle dinler görünürken içinden yargıladığın anlarda kendini yakaladın mı hiç ? 

Kendimizi tanıdığımızı zannederiz ama kendimizi en iyi biz kandırırız. Kendine gerçekçi olmak kolay değildir. Biraz cesaret ister, biraz tarafsızlık, biraz kabullenicilik ve biraz da şefkat, 

Cesaret ister çünkü insan bu yüzleşmeden bilinçli ya da çoğu zaman bilinçaltı düzeyde korkabilirsin.

Tarafsızlık ister çünkü kendini her zaman haklı gören egon yine yaptıklarını savunacaktır. 

Kabullenicilik ister çünkü görmek istemediklerini göreceksin.

Şefkat ister çünkü kendi gölge yanlarını gördüğünde kabullenip gitmen gereken yola devam edebilmek için ihtiyacın olacak.

Doğum haritası tüm gölge yanlarını, farkında olduklarını  ve daha çok olmadıklarını söyler ve der ki sana verilmiş potansiyeller bunlar, yeteneklerin bunlar, tuzakların, dikkat etmen gerekenler de bunlar geri kalanı yani bunlarla ne yapacağın sana kalmış. 

Astroloji çok derin bir ilim bana göre en güzel yanı ise başlı başına bir alem olan insanın derinliklerine kadar inebilmesi. Seni kendine yakınlaştırması ve gitmen gereken yönü bulman için bir yol haritası olması...

Herkesin doğum haritasını bilmesi gerektiğini düşünüyorum bu astroloji ilmini temel düzeyde bilmeyi de gerektiriyor. Herkes kendi doğum haritasını ve kendisini tanıyıp hangi etkiler altında olduğunu gözlemleyebilir böylelikle dünya'ya geliş nedenini ve kendini anlayabilir.


gözde kaygusuz


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme