8 Ocak 2020 Çarşamba

2020 Satürn Pluto kavuşumu2020'nin en önemli gezegen döngülerine şahitlik etmesi onu diğer yıllardan biraz ayırıyor.
Satürn Pluto kavuşumu yanı sıra gezegenlerin Oğlak burcunda yan yana gelmesi ile başka kavuşumların da etkisini göreceğimiz için tarihte önemli yıllar içerisine gireceği kesin.
Tutulmalar ve kadersel düğümler olan ay düğümlerinin burç değiştirmesi, Satürn Pluto, Jüpiter Pluto, Saturn Jupiter kavuşumları ve 2020 sonunda dünya'nın yeni bir element  (hava elementi) döngüsüne girmesi de 2020 içinde yaşanacaklara ışık tutuyor.

Öncelikle Satürn ve Pluto'dan başlayalım, etkisini hali hazırda hissettiğimiz bu iki ağır gezegenin kavuşumunu iki büyük gücün çarpışması ve güç birleşimi gibi düşünebiliriz. Bir gezegen hangi burçtaysa o burcun mizacına bürünür. Satürn ve Pluto'nun Oğlak burcunda kavuşması da Oğlak mizacında olacaktır. Bu nedenle bu yıl oğlak temasını güçlü bir şekilde hissedeceğiz.
Oğlak otoriteyi, devletleri, ülkeleri, hiyerarşiyi, eski ve sağlam yapıları, gelenekselliği, maddesel dünya'yı, liderliği, temkinli olmayı gösterir.

Bu iki ağır gezegenin kavuşumu bu konularda yani devletler, maddesel dünya, artık işlevi tükenmiş ama devam eden yapılar, otoritelerle ilgili başta olmak üzere bir döngüyü kapatıp yeni bir döngüyü başlatacaklar. Satürn en basit anlamıyla kısıtlanma, sınır getirme, yeniden yapılandırma demektir.
Pluto ise en çok bilinen özelliği ile dönüşüm demektir ama bu dönüşüm çok derinden olur, Uranüs'ün etkisi gibi beklenmedik bir değişim değildir. Biraz kangren olan parmağı kesmek gibidir, sonunda sağlığına kavuşmuştur ama parmağın formu, biçimi artık eskisi gibi değildir.

İyi tarafından bakacak olursak artık işlevini yitirmiş bütün sistemler çökecek denilebilir. Bu otorite konumundaki kişiler de olabilir kurumlar da, kapitalizm de, bir anlamda artık zamanı dolmuş olan şeylerin yıkılma zamanının geldiğini gösteriyor. Bu iki gezegenin kavuşumları büyük döngüleri gösterir var olan düzenin, sistemin yıkılıp yerine yenilerinin kurulduğu zamanlardır.

Sue tompkins bu kavuşum için "Savunmaların, otorite figürlerinin, duvarların, engellerin ve sınırların yıkılmasıyla ilişkilendirilebilir" diyor.
Bu açı 12 ocakta Oğlak burcunun 22.derecesinde tam kesinleşiyor ama yıl boyu tetiklenmelerle etkisini göreceğiz.
Bir anlamda hepimiz tarihsel bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin başlamasına şahitlik ediyoruz.
Direnenler yıkılacak ve dönüşmeyi, değişimi kucaklayabilenler hayatta kalmaya dönüşerek devam edebilecekler.

Dünyasal değişime hepimize şahit olacağız ama bunun yanı sıra Doğum haritalarında 22 derece oğlak burcunda (+- 5 derece fark edebilir)  gezegeni olanlar veya aynı derecelerde öncü burçlarda gezegeni olanlar da etkiyi kişisel düzeyde yaşayacaklardır.

Hayatlarının etki aldığı alanda belki uzun zamandır devam eden ama artık gittikçe etkisini hissettiren zorlanmalar görülebilir. Bu aslında değişim için bir baskıdır görmezden gelmeye çalışmak veya aynı kalmaya direnmek işe yaramayacaktır. Yeniden yapılanması, düzen kurulması gereken bir alan vardır  ve öldürmeyen güçlendirir misali hayatta kalabilmenin verdiği güçle artık sıfırdan başlama zamanı zamanıdır.

sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme