17 Nisan 2018 Salı

BALIKYönetici gezegeni: Jüpiter, Neptün
Yüceldiği gezegen: Venüs
Zararda olduğu gezegen: Merkür
Elementi: Su
Niteliği: Değişken

Balık burcu, su elementi ve değişken niteliği ile hem içten bilen hem de kolay adapte olabilen bir yapıya sahiptir. Balık burcu son burç olmasından mı bilinmez ama artık kişinin gelişimindeki son nokta gibidir. Aslında bu bitiş değil bir sonsuzluktur. Tıpkı bilinçaltımız gibi, bilinçli aklımızın bilemediği her şey balık temasıyla ilgilidir. Yalnızca bilinçle baktığımız, anlamaya çalıştığımız bu dünyada balık temasını anlayabilmek için diğer burçlara göre biraz daha derine inmeliyiz. Mesela ilhamlar nereden geliyor ? Gördüğümüz rüyalar ? Anlam veremediğimiz hisler, sezgiler ? Bunların hiçbiri somut değil hepsi soyut olarak kalıyor çünkü beş duyumuzu aşan şeyler bunlar. Yine de varlar ama gelen ilham dünya'ya sunulmadıktan sonra nasıl somut alemde var olabilir ?
Mesela filmler, yazarlar, şairler, besteciler, dansçılar, ressamlar yani sanat ve gelen ilhamı somut bir şeye dönüştürmek balık temasıyla ilgilidir.

Balık burcu sağlıklı olarak; Şefkatli, endişeyi yüce bir güce bırakmış, kabullenici, hayatına daha büyük bir pencereden bakabilen, ilhamını, yaratıcılığını somut dünyada gerçekleştirebilen bir yapı sergileyebilir.
Balık burcuna ait diğer gölge temalar ise kurban-kurtarıcı rolleri, kaçmak, bağımlılık, kaos içinde kaybolmak, dağılmak, fantezi ve özlem, aşırı idealize etmek veya karşıt burcu başak'ın gölgelerine kaçarsa (her burç karşıt burcunun gölgelerinden de etkilenir)  kendi düzeninde diretmek, akışına bırakmamak, katı ve endişe içinde olmak şeklinde görülebilir.

Kurban-kurtarıcı rollerinde, balık burcu içindeki o özveri, şefkat ile kendini adayarak kurtarıcı rolüne bürünebilir ya da kurtarılmayı bekleyen bir kurban rolünde olabilir.
Bunu şöyle örneklendirebiliriz mesela bir kadın birlikte olduğu adamın bütün kötü özelliklerini düzeltebileceğini düşünüyor kumar alışkanlığı, alkol, şiddet vs..ve hayatını adama adıyor onu kurtarabilmek veya düzeltebilmek için.. eğer  büyük resimden bakarsak aslında kadın kendi hayatını feda ediyor ve bu durumda kurtarıcı olmak isterken kendini kurban ediyor. Aslında yapması gereken kabullenmek ve akışına bırakmak, olmuyorsa zorlamamak.

Kurban-kurtarıcı rolleri dikkat etmesi gereken tuzaklardan biri, diğeri ise kaçmak.
Bir kişiyi düşünün ki bir tarafta gerçek olan acılar, zorluklar veya yapması gerekenlerle dolu bir dünya var, diğer tarafta ise içini ona iyi gelecek her şeyle doldurmuş kendi alemi ve dünyası. Biz buna hayal dünyası da diyebiliriz. Gerçeklikten uzak hayal alemi bazen kişiye daha gerçek gelebilir ve en küçük zorlukta kişi bu hayal alemine kaçabilir.

Hatta bakış açımızı biraz daha genişletelim  hayal alemi dediğimiz yer yalnızca bizim hayal dünyamız olmayabilir; kitaplar, filmler, şarkılar, fazla uyku, uyuşturucular, alkol vs.. kişiye keyif veren, gerçeklikten uzaklaştıran başka şeyler de olabilir.  Zevk düşkünü olup sadece yaşadığı zevkin peşinden gidip kendini kaybedebilir sonuçta bunların hepsi bizi gerçek dediğimiz dünyadan alıp koparır. Ama kişinin kendi hayatını yaşamak, gerçeklerle yüzleşmek yerine kendini kapatıp bu tür kaçışlara fazla eğilmesi Balık'ın "kaçış" tuzağına düştüğünü gösterir.

Bu kaçış genelde kaosu da yanında getirir, kişinin aklı gibi dünyası da karışıktır. Bu "kaçış"lara karşı uyanık olmak gerekir. Yapması gerekenler, çözülmesi gereken problemler, onu bekleyen bir hayat varken bunu görmezden gelmeye çalışarak kendini korumak için gerçekte var olmayan bir dünyaya sığınmaması gerekir.

Gerçekte olmayan bir şeyi düşünürken en mükemmel haliyle düşünürüz ama onu somutlaştırırken aklımızdaki kadar mükemmel çıkmayabilir. Mesela bir elbise arıyorsunuz kafanızda çok net ama hiçbir yerde benzerini dahi bulamıyorsunuz ya da hayalinizdeki eşinizin, düğününüzün hayalini kurarken her şey çok güzel ve gerçek olmaması için de bir sebep yok, o kişi karşınıza çıkacak ama yıllardır hayatınıza giren kimse hayalinizdeki gibi değil.. Ve karşınızda balık burcuna ait diğer bir tuzak ; idealize etmek.
Olmayan bir şeyi varmış gibi gerçek dünyada aramak ama hiç biri kurulan hayal kadar mükemmel olmadığı için tatmin olamamak. Muhtemelen de olamayacak. Yalnız burada bir çok ince bir çizgi var soyut olanı somut hale getirmesi başka, olmayan bir şeyi araması başka şeyler. Kafanızda bir müzik dolaştığını düşünün, sürekli onu arıyorsunuz dinlemek için halbuki o dünyada henüz yok bulamazsınız, o sadece kafanızda ama eğer onu dışarı çıkarırsanız, bestelerseniz var edebilirsiniz.

Olmayan bir şeyi hayal etmek dışında, dünyada var olsa dahi kendi hayatında olmayan şeyleri de kafasında idealize edebilir. Başka bir ülke de yaşasa, başka bir evde yaşasa, başka bir semtte otursa, başka bir eşi olsa, başka bir işi olsa vs. o zaman daha iyi olacak diye düşünebilir. Yani burnunun ucundakiyle ilgilenmek yerine hep olmayanı istemek, hayalini kurmak ve kafasında onu mükemmelleştirmek de tuzaklarından biri.

Eğer karşıt burcu Başak'ın gölgelerine kaçarsa bu seferde fazla gerçekçi, katı, endişe içinde, kendi düzenini dayatmaya çalışan bir yapı sergileyebilir.

Balık, kendini aşmaya, egodan kaçmaya, kendinde olan empati ve şefkatle aslında "bir" olduğumuz bilgisine ulaşmaya çalışması gerekir. Balık burcunda hem soyut hem de somut dünyanın aynı oranda var olduğunu düşünürsek kurması gereken dengenin gerçekten çaba gerektirdiğini anlayabiliriz.
Çok kolay bir şekilde bir diğerine çekilip kaybolabilir. O yüzden kaybolmadan o alemden alıp bu aleme vermesi,ilhamını bu dünyaya aktarması gerekir.
Yapması gereken, olanı kabullenmek, bilinçli aklın isteklerini bir kenara bırakmak ve hayallerini somut dünyada gerçekleştirmektir.
Gözde Kaygusuz

Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış İlhan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme