1 Şubat 2018 Perşembe

KOVA
Yönetici Gezegeni: Satürn-Uranüs
Zaralı Olduğu Gezegen: Güneş
Elementi: Hava
Niteliği: Sabit


Kova, özgürlüğünden ve bireyliğinden taviz vermemesi gereken, dünyaya geliş amacı, önce kendisinin farklı olan yönlerini ifade etmek, katılaşmış yapıları yıkarak yenilikleri getirmek, insanlığı ileriye götürecek teorileri geliştirmek.

Bir burç'un dünyaya geliş amacı için fazla gelebilir ama kova bireysel olmasına rağmen insanlıktan da ayrı düşünülemez.  Yine de görevi zor; dünyanın düz olduğunu söyleyenlere "hayır yuvarlak" demek gibi, putlara tapanlara "Görmüyor musun o sadece insan yapımı bir şey" demek gibi. Ortada olanı, olduğu gibi görebildiği için insanlara da göstermek ister.  Göstermek ister ama görmek istemeyenler tarafından da dışlanmasına neden olur. Toplumun delisi ilan edilebilir.

Kova'nın en tehlikeli düşmanları çevre baskısı, yerleşik kalıplara uyma, kabul edilme isteğidir.
Asıl istediği tamamen özgür olma, bireyselliğini olduğu gibi ortaya koyma, hiç kimseden emir almamak olmasına rağmen, bunu kolayca yapamaz. Toplumun, kültürün zorlamalarına karşı savaşması gerekir. Bireyliğini ortaya koyması çevresindekileri öfkelendirse dahi kendi özgür seçimini yapmalıdır.

Bu tür baskıları sadece toplumdan, çevreden değil en yakın gördüğü kişilerden de görür. Steven Forrest bu kişileri, bir şehrin duvarlarından atlayıp içeri sızan ajanlar olarak tanımlar.
"Bu ajanlar onu seven insan biçimini almışlardır ve gerçekten de onu severler. Ancak bu, onu anladıkları anlamına gelmez."  bu kişiler gerçekten de en yakınlarıdır kovanın eş, arkadaş, ebeveynler vs. kova kendi olmaya çalıştıkça en yakınları tarafından baskı hisseder. Kova'nın onların beklentilerine uymasını beklerler. Onu istedikleri gibi yoğurup şekil vermek isterler. Kova onların beklentilerine uydukça kendine ihanet eder daha da kötüsü sorumlulukları nedeniyle etmesi gerektiğini de düşünür.

Seçimlerini bireyliğini ifade edecek şekilde yapmak çevresindekileri öfkelendirir, ona karşı baskı oluşmasına neden olur, uyması gereken bir kalıp olduğunu ve bu kalıba uyması gerektiğini düşünürler. En yakınlarının dahi onu anlamadığının farkındadır.

Kova'nın başkalarının beklentilerini yerine getirmeye çalışmak yerine özgür bir birey olabilmesi için yeri geldiğinde sevdiklerini istemeden de olsa üzmeyi göze alması gerekecektir. Onun için özgürlüğüne, bireyliğine ulaşabilmenin  en zor bedeli de budur .

Kova'nın sahip olduğu iki doğal özellik, dahilik ve inatçılıkdır.
Dahiliği hemen zekayla ilişkilendirmemek gerekir. Kova'nın dahiliği ona öğretilmeyen yöntemlerle düşünebilmesidir. Herkes ezbere, otomatik olarak ilerliyorken, kova başka bir yol olabileceğini düşünendir. Neden sadece karadan gidelim? Uçan bir araç olsa havadan da gidebiliriz diyen herhalde bir kovadır.
Herkes bir şeyi doğru diye savunuyorken, onun fikrini tek başına savunabilmek, karşılarında durabilmek için ise inatçılığına ihtiyacı vardır.

Her şeyi bildiğini düşünebilir ama yay gibi gerçek anlamda bilmeden biliyormuş gibi yapmaz, gerçekten okur ve araştırır. Başka fikirlere de saygı duyar ve dinler ama bu karşısındaki kişinin düşüncesini kolayca kabul edeceği anlamına gelmez. Ona sunulan düşünceyi, fikri destekleyecek "mantıklı" açıklamalar bekler. Hatta ukala bir şekilde başka bir fikri tabii ki kabul edeceğini ama önce onu ıspatlayacak donelerle gelmesi gerektiğini söyleyebilir.

Aklı normalden farklı çalışır. Bu farklılığını kendisini, bireyliğini ifade edecek şekilde ortaya koyamazsa boyun eğmiş olur ve kendini farklı şekillerde ortaya koymaya çalışabilir.
Sırf egzantriklik olsun diye herkesten farklı olmaya çalışabilir. Ukala biri olabilir. Bir şeyi yapmakta inatçı davaranabilir ve bunu sırf yapmış olmak için yapabilir. Asıl yapması gerekeni yapamadığı zaman bu tür inatçı davranışlar gölge olarak ortaya çıkar.

Bir yönüyle herkesten farklı olmak ister, çoğunluğun aykırı bulacağı fikirleri sırf aykırı olmak adına savunabilir.  Farklı olmak adına herkesin beğendiğini beğenmemek, egzantrik şeylerle kendisini ifade etmek gibi gölgeler görülebilir. Sürüye uymamak adına aykırı davranışlarda bulunabilir. Özgürlük duygusu aşırıya kaçtığında ise kendisinin her şeyi yapabileceğini, özel olduğunu düşünen, kendisini herkesten ayrıcalıklı gören bir yapı ortaya çıkabilir.

Ya da tüm bireyliğini, farklılığını bastırıp diğer insanlar gibi olmak için boyun eğebilir.  Diğerleri tarafından tuhaf görünmemek için kendini sıradanlığın içinde gizleyebilir. Kendini ait hissetmediği her tür yapıda sadece görevlerini yaparak ömrünü geçirebilir. Yalnızca konuşarak, teori kısmında kalıp, hiç harekete geçmeyebilir. Bencil görünmek istemediği için de kendi istekleri konusunda net davranmayabilir.

Karşıt burcu Aslan'ın gölgesine kaçarsa, insanların onu nasıl gördüğünü önemser, beğeni, hayranlık talep etme, dikkat çekmeye çalışma ve Barış İlhanın söylediği gibi "ben insanlığın ihtiyaç duyduğu teorilerin vücut bulmuş haliyim" tavrıyla dolaşabilir. 

Kova'nın kendisini birey olarak olduğu gibi ifade etmesi gerekir. Özgürlüğü herkes için, hem kendisi hem de diğerleri için koruması, bir toplulukta, arkadaşlarının yanında herhangi bir şeyle ilgili gerçek fikrini, isteğini onu yansıtacak şekilde ifade etmesi, kendisini ait hissetmediği yapılarda zamanını geçirmektense, harekete geçmesi, teorilerinin, fikirlerinin, isteklerinin soyut olarak akılda kalması yerine somutlaştırıp hayatına geçirmesi gerekir.

Bunu yapamadığı zaman sadece gölgelerine kaçmış olmaz, hayatındakilere, hayatına, kendisine dahi yabancılaşıp sadece yapaması gerekenleri yapan ve kendisini dışardan izleyen bir yabancı gibi kalır.  Kaybolmuştur.Gözde Kaygusuz

Kaynaklar: Steven Forrest-İçinizdeki Gökyüzü, 
Barış İlhan-Astroloji Dersleri, 
Gülden Bulut-Külkedisi Pinokyoyu SeviyorHiç yorum yok:

Yorum Gönderme