8 Ocak 2018 Pazartesi

TERAZİ


Elementi: Hava
Niteliği: Öncü
Yöneticisi:Venüs
Mars'da zararlı
Güneş'de düşük, Satürn'de ise yüceliyor.

Terazi'nin arketipleri: Arabulucu, diplomat, sanatçı, danışman
Hava grubundan olması zihinsel, öncü niteliğinde olduğu için de inisiyati alabilen bir burçtur.

Gece ve gündüzün eşitlenmeye başladığı dönemi temsil etmesi bile, dengenin Teraziyle ne kadar bütün olduğunu gösteriyor. Dengeyi sağlamak söylendiği kadar kolay değil, tek bir şeyi yüceltemezseniz, tek bir doğru da olmayabilir, bir taraf tutmadan, kimseyi haksızlığa uğratmadan, adaletli ve dengeli olmaya çalışmak...  Terazinin oluşturmaya çalıştığı bu dengenin zorluğunu düşünebiliyor musunuz ? Uzlaşma sağlamak ve haksızlık yapmadan denge ve uyum yaratmak.

Sadece bu da değil, uyum evet ama göze hitap eden bir uyum da dahil buna, gözüne de hoş gelmesi gerekir baktığı şeyin, hatta kendisinin de beğenilmesi gerekir. Beğeni, terazi için önemli olan şeylerden bir diğeri.

Başak burcuna kadar geçen süreçler kişinin kendisiyle ilgiliyken Terazi sürecinde artık ortaya öteki insan çıkıyor. Bu süreçte ilk defa öteki insanın fikrini duyuyoruz, kendimiz dışındaki bir varlıkla dengeyi bulmamız gerekiyor. Ne yalnızca onun fikirleri,istekleri ne de yalnızca kendi fikrimiz ve isteklerimiz.

Terazi ilişkilerle ilgili bir burçtur ve bu her tür ilişkiyi içerir. Kuracağı ilişkilerde "Ben" "Sen" dengesini kurması gerekir.  İlişkiler kanalıyla kendisini deneyimleyecek ve bu dengeyi kurmaya çalışarak kendisini geliştirecek. 
Yalnız burada ciddi bir tuzak var "uyum". Terazi uyum sağlamak adına kendisine hiç uymayan bir duruma zorlamalı olarak "uyum" gösterebilir. 

İkinci tuzağı ise onaylanma, karşı taraftan onay almak için, çatışma çıkmaması için, düşüncelerini ve isteklerini ifade etmeyebilir. Yüzeysel bir uyum yaratabilir bu da içinde biriken bir öfkeye neden olur. Bu öfke ise onu karşıt burcu Koç'un gölgesi olan öfke sorununa doğru taşıyabilir.

İçgüdüsü olan çatışmasız, uyumlu bir ortamı, ilişkiyi yaratmak bazen var olan sorunların konuşulmamasına, halı altına süpürülmesine neden olabilir. Çatışmamak adına sorunlarla yüzleşmekten kaçabilir. Karşısındakinin fikrini gerçekte kabul etmese dahi sorun çıkmaması adına onaylayabilir. 
Barış İlhan'ın Astroloji Dersleri kitabında "Bu dengenin sağlanmasında Terazi'nin en büyük gölgeleri karşıdaki tarafından onaylanma ve sevilme isteği, uyumun bozulmaması ve çatışma çıkmaması için  'ne pahasına olursa olsun barış' yaklaşımı, hesap defteri, yani alıp verdiklerinin hesabını tutmak ve hak hukuk saplantısıdır. Terazi burcu her konuda hak hukuk meselesi oluşturarak bir şekilde durumları tartabilir. Bu tartma fonksiyonu bir şeyler verme konusunda devreye girerse ciddi sorunlar yaşanabilir. Terazi daha baştan hesapsız (yüksünmeden verebileceklerini) vermeyi ve dolayısıyla da hesapsız almayı öğrenmiş olmalıdır..."

Hak hukuk saplantısı "ben ona bunu yaptım o bana yapmadı", "O bana bu kadar verdi ben de ona bu kadar veririm" gibi her şeyin hesabını yaptığı bir defter tutması da gölgelerindendir.

Terazinin yapması gereken  karşıtları uzlaştırmak, uyumu yüzeysel olarak değil, içsel olarak korumaya çalışmak, doğru ölçüyü tutturmak, dengeyi sağlamak.
Kendi içinde bu dengeyi sağlaması çok önemlidir ama yetmez, bütün ilişkilerinde, kendisi dışındaki diğer insanlarla olan ilişkilerinde de bu dengeyi sağlayabilmesi gerekir. Kendini, düşüncelerini, isteklerini, fikirlerini bastırmadan, çatışmaktan korkmadan ifade edebilmesi gerekir. Kendisini ifade ederken karşısındakiyle uzlaşmaya çalışması onu diğer kişinin fikirlerini onaylamaya itebilir. Ama uzlaşı için aynı şeyi düşünmek, aynı şeye inanmak gerekmez iki zıt fikir, inanç da uzlaşabilir.

Terazinin tam tersi bir gölgesi ise, karşıdaki ne söylerse söylesin tam tersini savunmak. Onun söylediğinin tam zıttını yüceltmek. Ne de olsa içinde dengeyi de arıyor. Herkesin siyah rengini yücelttiği bir yerde beyazı savunabilir ama her defasında ne söyleniyorsa tam tersini savunarak denge kurmaya çalışması gölgesi oluyor.

Diğer insanın fikrini çok önemsemesi, kendi fikrinden daha çok önem vermesine neden olabilir. Bu gölgesi olarak, bir şeyi alacağı zaman yanındaki kişinin beğenmemesiyle almaktan vazgeçmesi veya bir şeyi onun beğenisine göre beğenmesi olarak görülebilir. 

Bu onay alma ihtiyacı, diğer insanların fikirlerini fazla önemsemek trendlere ve modaya da saplantılı bir ilgi verebilir. Herkesin beğenisini toplamak önemli olduğundan kendi içindekini bastırmayı, görmezden gelmeyi tercih edebilir ve tabii burda da gölgesine kaçmış olur.
İlişkiler çok önemli olmasına rağmen diğer bir önemli olan hak ve adalet için mücadele olduğu için bunlarla ilgili olan kişilerin de haritalarında mutlaka terazi teması mevcuttur.

Bu durumda özetleyecek olursak; Terazi'nin yapması gereken uyumu, doğru ölçüyü, dengeyi yaratmak uzlaşı sağlamak. Denge bir çok şeyi içinde barındırır. Dengeli bir ilişki tarafların eşit şartlarda olması demektir bu da adil olmayı gerektirir. Adalet de Terazi'nin işidir. 

Bunları yaparken çıkan gölgeleri; Zorlamalı uyum, yüzeysel barış hali, kendi fikrinden çok karşıdaki kişinin fikrini,beğenisini önemsemek, beğenilme isteği ile moda neyse ona takıntılı olmak, uyumu bozmamak adına gerçek fikrini, isteğini söylememek, hesap defteri tutmak, sırf karşı çıkmış olmak için karşı çıkmak, 
Sağlıklı yönlerini doğru kullanabildiğinde; adil, diplomatik, sosyal, nazik, barışçı, denge arayışı içinde olan, doğru ölçüyü tutturabilen bir yapısı olabilir.

Gözde Kaygusuz

Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış İlhanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme