23 Ocak 2018 Salı

OĞLAKElement: Toprak
Nitelik: Öncü
Yönetici gezegen: Satürn
Yüceldiği gezegen: Mars
Ay'da zararda
Jüpiter'de ise düşük durumdadır.

Otorite ile ilgili her şey, kurallar, sorumluluklar, geleneksel yapılar, hedefler, çalışkanlık, görev bilinci, saygınlık, statü, başarı, güç, bunların hepsi oğlakla ilgili temalardır. Toplumdaki otorite figürlerini oğlak burcu temsil eder.

Oğlak burcu toplumsal bir burçtur. Bir toplumun oluşabilmesi için belirli kurallara ihtiyaç vardır. Oğlak bu kuralları çok iyi bilir ve hayatının her alanında belirli kurallar içinde yaşamaya çalışır. Bu kurallara diğer insanların da uymasını bekler. Hatta beklemekle kalmayıp kurallara uyulmasını sağlamaya da çalışır.

Oğlak toplum içindeki hiyerarşide üst sıralarda yer almak ister. Toplum tarafından kabul görmüş ve saygı duyulan bir statüye sahip olmak onun için önemlidir. Gelmek istediği yere hemen ulaşamayabilir ama hiç önemli değil  o uzun vadede istediği başarıyı elde etmek için azimle, sabırla, disiplinle çalışarak istediği hedefe ve  başarıya ulaşacağını bilir. Yoluna çıkan engellere rağmen vazgeçmez ve hedefine ulaşıncaya kadar durmaz.

Sorumluluk bilincinin çok gelişmiş olması bütün başarılarının altındaki anahtar kelimelerden biri olmasına rağmen, gölge olarak kendine ait olmayan sorumlulukları da üstlenebilir. Bunu her tür sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyormuş gibi hissederek de yapabilir veya kendisinden başka kimsenin daha iyi yapamacayacığını düşündüğü için kimseye sorumluluk devretmeyip her şeyi kendisi de üstlenebilir. Üzerinde almış olduğu sorumlulukların ne kadarının gerçekten kendisine ait olup olmadığını sorgulaması gerekir.

Hedef odaklı olması onun kafasına koyduğu şey için ne kadar zaman geçerse geçsin azimle çalışarak ulaşmasını sağlar ama burada da gölgesine dikkat etmesi gerekir; sadece toplumsal açıdan saygın kabul edilen bir rol için mi çalışıyor yoksa gerçekten kendi hedefi için mi çalışıyor ?

Oğlak için saygınlığın çok önemli olması  ve toplumsal bir burç olduğundan toplum içinde saygın kabul edilen bir statüye sahip olması çok önemli olduğu için buna göre yaşamaya başlayabilir. O zaman kendisini geri plana çekmiş olur ve gerçekte yapmak istediği şeyin peşinden gitmek yerine saygınlığın, statünün peşinden gidebilir.

Oğlak burcunun yapması gereken kendisine bir hedef koyup, bu hedefe doğru adım adım ilerleyerek ulaşmak, başarmak ve kendi hayatının otoritesi olmakdır. Kendi hayatının otoritesi olamayınca ya başkalarının hayatlarında otorite olmaya çalışacak ya da kendi hayatına, otorite olacak başka kişileri çekip onlarla problem yaşayacak. Eğer bir oğlak otorite konumundakilerle problem yaşıyorsa bu genelde henüz kendi hayatının otoritesi olamadığı içindir.

Ya da karşıt burcu Yengeç'in gölgesine kaçıp sorumluluklarından kaçarak, evinden, ailesinin içinden çıkamayabilir ama bu sefer de onlara karşı olması gerekenleri söyleyip, kuralları dayatmaya çalışabilir. Gerçekte sorumluluk almadan, otorite olmadan otorite olmaya çalışabilir. İstediği saygıyı göremediği zaman da alınganlaşıp, küsebilir.

Öncü bir burç olması nedeniyle harekete geçebilen, başlatan bir yapısı olmasına rağmen enerjisini koç gibi kullanmaz daha kısıtlı tüketir, temkinlidir. Kendisini fazla kaptırınca gereğinden fazla işkolik olabilir. Bu işkolik olma durumunu, duygularından kaçmak için de kullanabilir hatta kendisi bile bunun farkına varmayabilir, duygularını fazla derine itip soğuk, kaskatı bir yapıya bürünebilir.

Diğer gölgeleri karamsarlık, görünür şekilde başarılı olma takıntısı, sıkı kuralcılık olarak görülebilir.
Yapması gereken ise statü ve prestij için değil, kendisini gerçekleştirmek için, gerçek anlamda tatmin olacağı  hedefler belirleyip o hedeflere doğru vazgeçmeden ilerlemektir. Diğer türlü ne kadar güçlü, başarılı, prestijli olursa olsun hissedemeyeceği tatmin duygusu nedeniyle, tatmin olmak için daha da fazlasını isteyerek kendisini katı bir işkoliğe döndürebilir. Önemli olan, istediği saygınlığa, statüye kendi tatmin olduğu şeyi yaparak ulaşmasıdır.Gözde Kaygusuz


Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış İlhan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme