15 Ocak 2018 Pazartesi

AKREPYönetici gezegeni: Mars (Pluto da Akrep'in yöneticisi olarak düşünülmesine rağmen  ikinci yöneticisi olarak düşünmek gerek.)
Venüs'de zararlı, Ay'da düşük konumdadır.
Elementi: Su
Niteliği: Sabit

Akrep,  her şeyin en derinine inmek isteyen, bir şeyi bütün katmanlarından sıyırarak saf gerçeğe ulaşmaya çalışan akrep burcu psikoterapi, dedektiflik, casusluk, psikologluk gibi temalarla da bağlantılıdır.  Hatta arketipleri de  şaman, büyücü, dedektif, hipnozcu, psikolog gibi bir şeyin özünü bulmaya çalışan ve etki etmeye çalışan arketiplerdir.

Akrep kaynaşık bir burçtur. Kendi sınırlarının nerede başlayıp bittiğini veya karşısındaki kişinin sınırlarının olup olmadığı konusuyla ilgilenmez. Sevdiklerini kendisiyle bir gördüğü için, onları kontrolü altında tutmaya çalışabilir. Zayıf noktalarını iyi tespit edip manipüle edebilir ve kendisine bağımlı kılmaya çalışarak kontrol altına tutabilir.

Bunun nedeni, Akrep'in özellikle kendisinden gördüğü kişileri koruma, onlar için daha iyisini bildiğini düşünme ve kaybetmeme korkusudur.
Burada gölge olarak, kendinden gördüğü kişileri kendisine bağımlı kılmak adına manipüle etme görülebilir. Tabii kaynaşık bir yapısının olması herkesle kaynaşık olacağı anlamına gelmez. Akrep'in terazi, ikizler gibi yüzeysel bir sosyalliği yoktur. Ya hep ya hiç, ya siyah ya beyaz'dır hayata bakışı.

Güç teması çok önemlidir. Güçlü olmasa dahi güçlü görünmeye çalışır.
Kabul etmez güçsüzlüğü ama asıl gücü güçsüz olduğu noktada bunu kabul edebilmektir.
Kaynaşık bir yapı olmasına rağmen karşısındakinin de kendi sınırları olduğunu, kendisinden ayrı bir birey olduğunu kabul edebilmesidir. Bunu kabul etmek ise o kişi üzerindeki kontrolünü ve baskısını,manipülasyonunu kaldırabilmesi demektir.

Akrep'in harekete geçtiğini görmeyebiliriz çünkü o yeraltından hareket eder. Doğası gereği kendisini olduğu gibi ortaya koymayı da tercih etmez. Gözlemler, herkesin zayıf noktalarını tespit eder ve kendi sınırının içine aldığı zaman kendisiyle bir bütün görüp kendisine göre değişime zorlayıp kontrol altında tutmaya çalışır. Bu, sevdiği kişi için neyin iyi olduğunu daha iyi bildiğini düşünüp onu bir şeye zorlama olarak görülebileceği gibi kaybetme korkusu nedeniyle baskı altına alma olarak da görülebilir.

Hayata siyah beyaz olarak bakması iyi ve kötü olarak bakmasına da neden olur.
Kendi radarıyla iyi veya kötü diye tarayıp ona göre kategorize eder. Herkesin iyiyle kötünün karışımından oluştuğu öğrenmesi gerekenlerden biridir.

Her zaman her şeyin kontrolünün elinde olamayacağını, hayatta her zaman güçlü kalamayacağını, yeri geldiği zaman tıpkı ağaçtan çürüyerek düşen bir meyve gibi  tutunduğu dalı bırakması, düşmesi gereken anlar olacağını kabul etmesi gerekir. Sonuçta o meyve toprağa düşse de tohum olup tekrar filizlenecektir. Hayatın döngüsünün bizden daha güçlü olduğunu kabul etmeli. Kabul etmeme durumunda, karşıt burcu Boğa'nın gölgesine kaçarak değişime direnç gösterecek ve hayatta güç ve acizlik deneyimlerini daha zor bir şekilde deneyimleyecektir.

Hayatında yaşadığı krizleri fırsata çevirmeli, krizlere karşı direnç göstererek aynı kalmaya çalışması onun yararına olmaz. Tam tersine yapması gereken; zamanı geldiğinde sahip olduğu güçten vazgeçebilmek ve her şey üzerinde kontrolü olamayacağını kabul etmek.
Her şeyin bir sonu olduğunu, güç savaşlarını bırakması gerektiğini ve teslim olmayı öğrenip dönüşebilmesidir. Hayatı ve başkalarını kontrol etme ve değiştirme gücünü  bırakması gerekir.

Kaybetmek, yas tutmak, kabullenmek, teslim olmak, pes etmek Akrep'in  asla kabul etmek istemediği kelimelerdir, aciz ve çaresiz kalmak ölüm gibidir Akrep için, ama asıl gücü tüm bunları kabullenebilmesinden gelir.
Hayatta göstereceği direnç seviyesine göre güç ve acizlik deneyimleri yaşayarak kontrolün kendisinde olmadığını, gücü kullanış tarzını değiştirmeyi öğrenmesi ve tüm kayıplarına rağmen hayatın tekrar başlayacağına güvenmesi gerekir.
Sonra dönüşerek gerçek anlamda güce sahip olabilir, bu da önce kendi iradesine sahip olabilmektir.

Akrep, özellikleri sağlıklı olarak kullanılabildiğinde kriz anında en iyi yardım edebilecek burçtur. Bir kriz ortamında akrep tüm güç ve kontrol mekanizmasını kullanarak en iyi şekilde durumu dönüştürebilecek güce sahiptir. Kaynaşık olabilmesi nedeniyle kendi isteklerinden daha büyük amaçlar uğruna başka enerji ve kaynakları birleştirebilir. Gücünü insanlık için seferber edebilir.


Gözde Kaygusuz

Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış İlhanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme