12 Aralık 2017 Salı

YENGEÇ
Elementi: SU
Niteliği: ÖNCÜ
AY tarafından yönetiliyor.
Mars'da düşük, Satürn'de zararlıdır.

Yengeç burcunu arketip olarak "anne" diye düşünebiliriz.
Aile, güvenli bir ortam yengeç için ayrıca bir öneme sahiptir. Boğa'nın maddi kaynak güvenliği yengeç'de kendisini duygusal güvenliğe bırakmış durumdadır. Yengeç için bakıp beslemek, büyütmek ve duygusal bir güvenlik alanı oluşturmak önemlidir. Bu duygusal güvenlik alanını oluşturmak için çevresinde kendisine ihtiyaç duyan kişilerden bir duvar örebilir.
Kendisinden çok, herkesin her şeyi olmaya çalışabilir ve her tür ihtiyaçlarını karşılamaya çalışabilir. Kendisine ihtiyaç duyulmasını ister çünkü bu onu vazgeçilmez yapar. Çocuklarını büyüten hatta hayatının merkezine koymuş bir anneyi düşünün, onlar için elinden geleni  yapmaya çalışmış, her zaman verici olmuş, besleyip büyütmüş ve gün gelip çocukları büyüdüğünde artık ona ihtiyaç duymadıklarını farkettiği zaman annenin yaşayacağı boşluğu ve artık kendisine ihtiyaç duyulmamasının verdiği o duyguyu düşünmeye çalışın.

Yengeç'in de sevdiği insanlara yaklaşımında bu ilgi alaka vardır. Özünde bu olmasına rağmen en çok yanlışa da bu nedenle düşer yengeç. Bakıp büyütme, besleme özünde var ama kendisinin başkalarına ihtiyaç duyması nedeniyle bunları yapıp kendine bağımlı kılmaya çalışması sağlıksız kullanımıdır.

Sevgili hocam Barış İlhan'ın tanımlamasıyla; Yengeç için bakıp besleyen büyüten "anne" arketipinin tam tersini de düşünebiliriz. Sevilmeyi, ilgilenilmeyi başkalarından bekleyen bir "bebek" gibi kendi ihtiyaçlarının başka kişiler tarafından karşılanmasını bekleyen bir davranış şekli de gösterebilir.
Bu da aynanın diğer yüzüdür. Aynanın bir tarafında "anne" herkesin her şeyiyle ilgilenip bakıp büyütüp, beslerken, kendine göstermesi gereken ilgiyi göstermez, başkalarına annelik etmekten kendi ihtiyaçlarını ihmal eder.
Aynanın diğer tarafında ise "bebek" vardır. Eğer bebek olan tarafı gösteriyorsa kendi ihtiyaçlarıyla kendisinin ilgilenmesi yerine, bu sefer de başkalarından bekler. Büyümesi gerekir, fakat başkalarından beklemek yerine kendi kendisini büyütmesi gerekir.

İster "anne" ister "bebek" arketipi olsun. Her ikisinde de kişinin önce kendi ihtiyaçlarını karşılaması, kendini besleyip büyütmesi gerekir. Kendi ihtiyacı olan güvenlik duygusunu başkalarına dayandırmadan oluşturması gerekir. Veya dışarıya karşı her şeyden sorumlu bir "anne" gibi davranmadan önce kendi ihtiyaçlarıyla ilgilenmesi gerekir. Sonra diğer kişilere "anne"lik edebilir.


*Karşıt burcu oğlak'ın gölgesine kaçarsa eğer, gerçek anlamda büyümeden otorite gibi (oğlak) süper bir anne gibi davranmaya çalışınca işler karışabilir, çünkü kendi sorumluluğunu üstlenmeyen insanın mutlaka otoriteyle ilgili problemleri olacaktır. *"Astroloji Dersleri-Barış ilhan"Gözde Kaygusuz

Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış ilhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme