7 Aralık 2017 Perşembe

İKİZLER


Element: HAVA
Niteliği: DEĞİŞKEN
Merkür tarafından yönetilir.
Karşıt burcu: YAY
Diğer yönettiği burç olan Başak burcunda, aynı zamanda yüceliyor.
Karşıt burcu yay'da zararda ve Balık'da düşük durumdadır.

Bir arketip olarak ikizler burcunun dünyaya geldiğini hayal edersek, hayatı yeni öğrenen, her şeye karşı merakı olan ergen bir çocuk gibi düşünebiliriz. Bu çocuğun saf bir merakı, öğrenmek için bitmeyen bir heyecanı olduğunu da düşünün.  Bu merak onun ilgisini, yaşam enerjisini besleyen bir kaynak. Ayrıca akıl, rasyonellik, entelektüellik tabii ki öne çıkan özellikleri.

Değişken niteliği kendisine birden fazla ilgi alanı, hızlı uyum sağlayabilme, çok yönlü olma gibi özellikleri de verir. İkizler hava elementine dahil olduğu için akıl ön plandadır.
Değişken niteliği ve aklının ön planda olması, zihin yapısında, düşüncelerinde, fikirlerinde de bu değişkenliği yaşadığını gösterir. İkizler aynı anda iki farklı düşünce biçimini de anlayabilir. Tek taraflı bir bakış açısı yoktur ve karşıt burcu Yay'ın aksine var olan bilgiyi olduğu şekliyle, ham olarak, olduğu gibi algılar. Yay kendi kanılarıyla değerlendirirken, ikizler  objektif bir şekilde görebilir.

Gölge olarak; bu merakın her şeye karşı olması bir sürü yüzeysel bilgiye sahip olmasına neden olabilir. Hiçbir konuyu derinlemesine bilmeden, kendisini biliyormuş gibi gösterebilir.
Başkalarının fikirlerini veya bir yerde duyduğu, gördüğü bir şeyi kendi fikriymiş gibi gösterebilir. Ne kadar bildiğini göstermek adına çok konuşup gevezelik edebilir.
İkizlerin var olan merakı sağlıksız olarak kullanıldığında, üzerinde kontrol sağlanmadığında, gerekli gereksiz her şeyi merak eden ve dedikoduya eğilimli bir yapı verir.

Sürekli değişen ilgi ve merakıyla maymun iştahlı olup bir konuda kesin karar verip ilerleyemeyebilir. Bu kararsızlık hiçbir seçeneği kaybetmek istememesindendir, Ama her şeyi birden yapması güç olduğundan sonunda hepsi yarım kalmış bir sürü yapmak istediği şey veya ilgi alanı vardır.
Karşıdakinin ne söyleyeceğini bildiğini düşünüp gerçekten dinlemeden kendisinin o anda ne cevap vereceğiyle ilgilenebilir.

Karşıt burcu yay'ın gölgelerine gittiğinde;  yargılama, çok bilişmişlik, fanatizm, kendi kanılarıyla, kendi doğrusuna göre veya kişisel yargılarına göre değerlendirme görülebilir.


Aslında ikizlerin dünyaya geliş amacı ve yapması gereken; sağlıklı merakı öğrenmek, yani her şeyi merak edip olur olmaz her şeyle ilgilenmemek, bildiğini varsaymadan soru sormayı öğrenmek, o sırada vereceği cevabı düşünmek yerine, karşıdakini gerçekten dinlemek. Bilgiyi ham bir biçimde, objektif olarak algılayıp, öğrenip diğer insanlara yaymak.  Diğer kişilerle arasındaki bağlantıyı kurarak bir network oluşturmak ve ikizlerin  doğal olarak yapabileceği bilgiyi toplayıp, bilgilerarası bağlantı kurup sonra yaymaktır.
ikizleri arketip olarak; ergen bir çocuk, haberci, öğrenci,öğretmen, muhabir,şahit olarak düşünebiliriz.


Gözde Kaygusuz

Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış İlhanHiç yorum yok:

Yorum Gönderme