1 Aralık 2017 Cuma

KOÇKimse tek bir burçtan oluşmadığına göre, okuyacağınız burcun bütün özelliklerini kendinizde taşımayı beklemeyin. 
Buradaki burç özellikleri o burcun saf halidir.

Yani ben bir ikizlerim demek Güneşim ikizlerde demek ama merkür’üm, venüs’üm, mars’ım ay’ım vs. Hepsi başka burçlarda olduğu için yüzde yüz ikizler olamam.
Peki yüzde yüz ikizler burcu nasıl olurdu ? Arketip olarak bütün burçları anlatacağım ama dediğim gibi kendinizi tek bir burçtan ibaret olarak düşünmüyorsunuz. Hepimizin kendimize özel doğum haritası var ve bizi anlatan o harita. 


KOÇ : Elementi ateş ve Niteliği öncü bir burç. 
Mars tarafından yönetilir. Karşıt burcu Terazi’dir.

Dünya’ya saf  bir koç burcunun indiğini düşünürsek eğer ;

İçinden geldiği gibi hareket etmek isteyen, düşünmeden planlamadan, spontan bir şekilde içinden geleni yapmakta tereddüt etmeden harekete geçen, sabırsız, çabuk öfkelenen, kimsenin başlamaya cesaret edemediğine başlayabilen, hiç gidilmemiş yollardan giderek o yolları açabn ama o yolun sonuna kadar gitmek gibi bir derdi olmayan bir arketip düşünebiliriz.

Amacı bitirmek değil başlatmaktır. Sonrasında bambaşka bir şeye yönelebilir. Direkttir, kendisini ve isteklerini ön sıraya koymasından gelen bir egoistlik ve bencillik vardır aynı zamanda savaşçıdır da savaşmaktan korkmaz sadece kendisi için değil başkaları için de savaşabilir.

Koç arketipini savaşçı olarak düşünebiliriz. Strateji yapmaz olayın içine düşünmeden atlayabilir. Geçmişe takılı da değildir. Geleceğe odaklı da değildir daha çok o andadır . O an içinden geleni yapmak ister ve bunu yapıp yapmamanın doğru mu yanlış mı olduğunu düşünmekle vakit harcamaz. Dürtüseldir.

Şimdi kısaca yazdığım bu özellikleri bir düşünelim, Koç burcu haritanızda kaçıncı evdeyse siz o alanda bu özellikleri göstermeye eğilimlisinizdir. Ve eğer koçta bir gezegeniniz varsa o gezegenin fonksiyonları sizde koç özellikleri gibi çıkar.

Mesela merkür (düşünme biçimimiz,iletişim kurma şeklimiz algılamamız) Koç diyelim, o zaman koç’un özellikleri olan dürtüsellik, direkt olmak düşünmeden harekete geçmek gibi özellikleri iletişim kurarken, etrafımızı çevremizi algılarken, düşünürken yapıyoruz demektir.

Yani Merkürü koç olan birisi, düşünmeden konuşup, aklındakini direkt olarak karşıdakine söylüyor hatta patavatsızlık yapıyor olabilir. Kendisiyle ilgili konuşmayı daha çok önemseyip  karşıdakini dinlemeyebilir, savaşçı olduğu için düşüncelerde rekabete girebilir. Objektif algılama yerine sübjektif olabilir. Aklındakini kendine saklamaz aklındaki dilindedir.

Kısaca Koç burcu (arketip olarak) özelliklerini sağlıklı ve gölge olarak ikiye ayırırsak eğer;

Sağlıklı özellikleri: Cesaret, inisiyatif alarak başlatabilen, harekete geçebilen, dürüst, öncülük eden, isteklerini gerçekleştirmek için gereken enerji içinde olan, başkaları içinde savaşmaktan korkmayan

Gölge yönleri; Düşünmeden harekete geçen, patavatsız, öfkeli, rekabetçi, bencil, yalnızca kendine odaklı

*Önemli bir bilgi: Her burç karşıt burcunun gölge özelliklerine de kaçabilir, tek bir çizgi düşünün iki ucunda da iki karşıt burç duruyor eğer dengede duramazsak karşıt burcun gölgelerine gitmiş oluruz. Burada Koç'un karşıtı Terazi olduğu için eğer Koç özelliklerini sağlıklı bir biçimde ortaya koyamıyorsa karşıt burcu terazinin gölgelerini de gösterebilir. 
Yani savaşçı dediğimiz Koç burcu savaşmaktan korkan, fikrini direkt söylemekten çekinen, uyumsuzluk çıkmasın diye karşıdakini onaylayan (terazinin gölgesi) bir tavır da gösterebilir.


*Koç burcu (yani güneşimiz koç olmasa bile) olmasanız bile başka gezegenleriniz Koç burcundaysa o gezegenlerin fonksiyonları koç özellikleriyle ortaya çıkar.


Gözde Kaygusuz

Kaynak: Astroloji Dersleri
Barış İlhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme