6 Aralık 2017 Çarşamba

BOĞA

BOĞA
Elementi: TOPRAK 
Niteliği:SABİT  
VENÜS tarafından yönetilir.
Karşıt burcu Akrep’tir.
Ay'da yücelir ve Mars ve Pluto'da ise zararlıdır.

Boğa burcunu öncelikle toprak elementinden bir burç olması nedeniyle maddeyle ilgili olduğunu ve sabit niteliği nedeniyle de bu maddeselliği devamlı kılmak istediğini söyleyebiliriz.

Burçlar içinde en çok fiziksel olan burç boğadır. boğa'nın madde ve fiziksel olanla ilgili olması var olan kaynakları geliştirmesi ve devamlılığı sağlaması, üretmesi, toprak gibi verimli olması boğanın dünyaya geliş nedenlerindendir.

Tabii önce kendi kaynaklarını geliştirmesi, sahip çıkması gerekmektedir. Huzur,dinginlik,sakinlik ve en önemlisi güvende olmak boğa için çok önemlidir. Kendi kaynaklarıyla güvenliğini sağlayabilmesi ve bunları üretken bir biçimde kullanabilmesi sağlıklı olandır. Ve bundan doğan şükran duygusu boğanın aradığı huzurdur.

Boğa gördüğü, dokunduğu somut dünyayla ilgilidir. O yüzden de tat almayı, konforu,rahatlığı, maddiyatı önemser. Hayattan keyif almak boğanın işidir.
Asla risk almayı istemez, denenmiş, güvenli olan garanti yolları tercih eder ama kararlı ve azimlidir. Soyut olanla değil somut olanla ilgilenir.

Şimdi boğa'nın gölgelerine gelirsek güvende olma ihtiyacından dolayı risk almayıp yıllarca harekete geçmeden güvende olduğunu düşündüğü bir yapı içinde kalabilir.

Değişime direnç gösterebilir. güvence için biriktirme isteği cimriliğe dönüşebilir, veya kendine yeterli gibi  görünüp ihtiyacı olan kişilerle çevresini doldurup onlara bonkör davranmasına rağmen kendisi ihtiyacı olduğunda bunu göstermek istemeyebilir.
Huzurunu, konforunu koruma isteği aşırıya kaçarsa fazla keyfi olmaya,tembelliğe, hazlara düşkünlük olarak görülebilir.
Karşıt burcu akrep'in gölgelerine kaçıp sürekli başkalarının kaynaklarını talep eden, gözü hep başkalarının sahip olduklarında olan, kıskanç ve  sürekli krizler yaratan biri olabilir.


Mars ve plutoda zararlıdır. Bunun nedenini şöyle düşünebiliriz; Mars nasıl harekete geçtiğimizi gösterir, savaşma biçimimizdir. Boğa'nın sabitliği, harekete geçmesine engel olur ve mars kendisini boğa kanalıyla ortaya çıkarmakta zorluk çeker.

Pluto ise keşfedildikten sonra boğa burcunda zararda olarak atanmış olmasına rağmen yine Pluto'nun fonksiyonlarından dönüşümü düşünürsek var olanı korumaya çalışan bir Boğanın dönüşüme de karşı çıkacağını düşünebiliriz.


Gözde Kaygusuz

Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış İlhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme