18 Aralık 2017 Pazartesi

ASLANElement: ATEŞ
Niteliği: ÖNCÜ
GÜNEŞ tarafından yönetiliyor.

Aslan burcunu arketip olarak "Kraliçe" "Kral" "Oyuncu" olarak düşünebiliriz. Bir kere yönetici gezegeni Güneş olan Aslan'ın parlamaması düşünülemez. Güneş nasıl bir yaşam kaynağıysa, o parladıkça bizi ısıtıyor, enerji veriyor ve dünyayı aydınlatıyorsa  Aslan'da öyledir. Güneş'in doğal olarak parlaması gibi, Aslan'da doğal olarak parlar. Sadece parlamakla kalmaz başkalarını da parlatır, yüreklendirir, onların da parlamalarını sağlar.

Sıra geldi Aslan'ın dünyaya geliş amacına  Aslan diyince akla, kendini göstermek, dikkat çekmek gibi kelimelerin gelmesi boşuna değil. Özellikle "kendini göstermek". Yalnız buradaki "kendini göstermek" her kimsen onu göstermek anlamındadır. Özünü, kim olduğunu saklamadan, kendini olduğu gibi ortaya koymak ve en doğal haliyle parlamaktır. 

Aslan burcunun oyunculukla ilişkilendirilmesinin nedenlerinden biri de yaratıcılıkla, eğlenmeyle ve kendini ifade etmeyle ilgili olmasındandır. Performans, sahne, oyun, izleyicilerin önünde olmak Aslan'ın işidir. Aslan tek başına var olamaz bir seyirciye veya liderlik edebileceği kişilere ihtiyacı vardır. Aslan'ın liderliğini bir komutan gibi düşünmeyin, o daha çok Koç'un işidir; yol açan, önderlik eden tarzdadır. Aslan'ı ise bir Kral/Kraliçe gibi düşünün, yönetmeyi ister fakat iyi bir Kral/Kraliçenin halkıyla ilgililenmesi gibi Aslan'da liderlik yaptığı grupla ilgilenir, onları yüreklendirir. Sadece kendisinin değil onların da parlamasına yardımcı olur. 

Aslan'ın sağlıklı olarak yapması gereken içinden gelen yaratıcılıkla kendisini ifade etmesidir. Kim olduğunu göstermesidir. Alkış almak için, beğeni kazanmak için değil, kendisi kimse o olabilmek için.  Tabii bu Aslan için beğenilmeme, alkış almama riskini de getirir.
Aslan'ın gölgelerinden biri de sahneye çıkmaktan korkmaktır; ya alkış alamazsam diye kendisini ortaya koymaktan çekinebilir ve gerçekte kim olduğunu gösteremeyebilir. Kendisini veya yaratıcılığını, onu ifade eden bir şeyi ortaya koyup beğenilmemektense, hiç böyle bir riske girmemeyi tercih edebilir. 

Diğer bir gölgesi ise tam tersi olarak alkışa bağımlılık, sürekli dikkat çekme isteği, özel ve değerli olduğunu başkalarının onayında, beğenisinde arama olarak çıkabilir. Herkesin merkezinde olmayı isteyebilir, olamadığında orada durmaktansa gitmeyi  tercih edebilir. Fazla gururlu olup her tür eleştiri gururuna dokunabileceği için, bu konuda aşırı hassas olabilir. Kendi yaratıcılığıyla ilgileneceğine başkalarının hayranlığını kazanmak için uğraşan ve kendini fazla önemli görmesi halinde kendinden başka bir şeyi önemsemeyen, egosu şişkin birine dönebilir.

Karşıt burcu Kova'nın gölgesine kaçarsa kendini, yaratıcılığını ortaya koymak yerine sürü psikolojisine boyu eğmesine rağmen içinden kendisinin diğerlerinden farklı ve çok özel olduğunu düşünebilir.
Aslan'ın beğenilmeme, alkış almama riskini de göze alarak kendisini ortaya koymaktan çekinmemesi gerekir. Performansını, yaratıcılığını sergilemesi, içinden geleni, kendi isteklerini ön plana koyarak yapması, özel ve önemli olma ihtiyacını kendisinin doyurmasına yardımcı olacak şeylerdir. Önemli olan içinden geleni engellemeden dünyaya da sunmasıdır. (Evet, beğenilmeme ihtimali de olsa)


Gözde Kaygusuz

 Kaynak: Astroloji Dersleri-Barış İlhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme