13 Kasım 2017 Pazartesi

ASTROLOJİ NEDİR ?Astrolojinin ne olduğunu açıklamadan önce astroloji ne değildiri açıklamak daha doğru olabilir.

Astroloji fal değildir.

Astroloji insanları 12 burca bölerek kategorize etmez.

Kimse tek bir burçtan oluşmaz. 

Herkesin kendisine özel tıpkı parmak izi gibi doğduğu anın haritası vardır ve bu tamamen kişiye özeldir.

Bu dünya'ya o haritanın potansiyeliyle gelmiş olmamıza rağmen haritamızı gerçekleştirmek için bizim de çabamız gerekir. Bir harita sadece bizim karakterimizi, kişiliğimizi göstermez.  Yeteneklerimizi, yapabileceklerimizi potansiyelimizi de gösterir. Fakat potansiyelimizin olması onun kendiliğinden gerçekleşeceği anlamına gelmez. O potansiyeli gerçekleştirebilmek için kişinin iradesini kullanarak çaba göstermesi gerekir. 
Örneğin müziğe yeteneği olan herkesin iyi bir müzisyen olma potansiyeli vardır ama iyi bir müzisyen olmak için çalışmak, zamanınızı ayırmak, emek vermek belki de hayatınızı müziğe adamak zorundasınız. 
O zaman iradenizle size verilmiş olan potansiyelinizi gerçekleştirmiş olursunuz. 

Amacımız da haritamızın en iyi halini yansıtabilmek ve kimsek o olabilmek. 
Doğum haritalarımız bizim rehberlerimizdir. Önce kendimizi tanımamıza ki en önemlisi budur çünkü her şey kendini bilmekle başlar sonra da bu dünyada ne tür deneyimler yaşayabileceğimizi bize söyler. 
Yine de bunları nasıl yaşayacağımız bizim irademizdedir. Bu deneyimlerle, başka insanlarla aslında yalnızca kendimizi deneyimleriz.

Haritada bazı kadersel olaylar kesin olabilir fakat irade ve farkında olarak çaba göstermek, yaşayacağınız kadersel durumları nasıl yaşayacağınızı etkiler.
Örneğin, parasal açıdan kısıtlanacağınız bir duruma gireceğiniz bir dönem olsun. Siz bu dönemi en az zararla harcamalarınızı kısarak atlatabilirsiniz yine sıkıntı yaşarsınız ama hiç düşünmeden veya durumunun mutlaka düzeleceğini düşünerek harcama yapan birine göre çok daha az zararla atlatırsınız.
İki türlüsünde de parasal sıkıntı ve kısıtlanma var ama o dönem gelmeden harcamaları kısarak, biriktirmeye başlayarak, bir süre kendi standartınızın altında giderek de o dönemi geçirebilirsiniz, borçlar yaparak ve sonrasında onları ödemeye çalışarak da geçirebilirsiniz.
işte burada seçim, tercih sizin yani irade sizin.

Tabii ki öngörüsü de var fakat bu öngörü kış mevsiminin yaklaştığını bilen birinin kendisine önlem olarak mont, bot  gibi kışlık giysiler alması gibi veya arabasına kar lastiği taktırması gibi. Yani gelecek olan bir dönem var bunu biliyoruz ve bu değiştirilemez. Gelecek olan kış ayını  kim engelleyebilir? Ama kışı nasıl geçireceğimiz bizimle ilgili. Biliyoruz ki kış mevsimi soğuk olur ve biz kendimizi ona göre ayarlarız. 
İnsan yaşamının da bir döngüsü var, bazı yaşlarda hepimiz kendi haritamıza göre belirli döngülerden geçeriz ve bu döngüleri bilirsek kış ayında yazlık kıyafetlerle soğukta kalmayıp mevsimimize göre giyinmiş oluruz.
Kader ve özgür irade burada devreye giriyor. Hayatımızda bazı dönemler daha zor bazı dönemler daha kolay geçebilir bunların da nedeni bizim kendimizi geliştirmemiz içindir.

Haritalara birden fazla şekilde bakılabilir ama ilk olarak bu insan bu haritayı tam olarak gerçekleştirebilirse nasıl birisi olur ve kendimizin daha iyi versiyonuna yaklaşmamız için neler yapabiliriz amacıyla bakarsak kendimiz için en faydalı olacak şekilde kullabiliriz.
Gezegendeki her şeyin bir döngüsü vardır. Güneş’in ve Ay’ın döngülerini biliyoruz çünkü gözlerimizle her gün ve gece  çok net görebiliyoruz. Onların döngülerinin olduğu gibi diğer gezegenlerin de döngüleri vardır. Yaşadığımız dünya'ya bakın evrendeki her şeyin bir döngüsü var.  En basitinden her sabah güneş doğuyor, öğlen en tepeye çıkıyor, akşama doğru alçalıyor ve gece batmış oluyor.
Gözlemlerimizden biliyoruz ki Güneş en tepeye yükseldiği zaman güneşin sıcaklığını en çok hissedebileceğimiz zamandır. Özellikle ağustos en kavurucu sıcağı yaşatır bu her sene böyledir. Diğer gezegenlerin de Güneş’den veya Ay’dan bir farkı yoktur aslında hepsinin kendi döngüleri vardır.

Bizler de bu döngüleri izleyerek edindiğimiz bilgilerle bu dünyadaki varoluş amacımızı gerçekleştirmemize yardımcı olmaları için öğrenmeye ve en yararlı olacak şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Astrolojiyi öğrenme amacınız kendinizin en iyi versiyonu olmaya çalışmak olsun. O zaman  her şeye çok daha geniş bir bakış açısıyla bakabilirsiniz yaşanan olayların içinden çıkıp nedenini anlamaya başlarsınız.

Gözde Kaygusuz
Astroloji binlerce yıldır var olmuş ve insan oldukça var olacak içinde bilim de olan kadim bir ilimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme