28 Kasım 2017 Salı

ASTROLOJİ

DOĞUM HARİTASI NE DEMEK ?

Doğum haritası bizim doğduğumuz anda gökyüzünün fotoğrafıdır. bizim kaderimizi, karakterimizi, potansiyellerimizi, tuzaklarımızı, hayatımızın her detayını içeren ama asıl işlevi kişinin geldiği bu dünyada ona yol gösteren bir harita olmasıdır. 

Burç nedir ?
Bilinenin aksine burçların takımyıldızları ile bir ilgileri yoktur. Burçlar mevsimlerle ilgilidir. O yüzden öncü burçlar yani mevsimleri başlatanlar, mesela koç burcu baharı başlatır, sabit burçlar zamanında ise o mevsimin artık tam halini düşünün. Örneğin Aslan burcu zamanında (temmuz'un son haftası ve ağustos'un 22'sine kadar) hava değişken değildir yaz zamanıdır bir sıcak bir soğuk olmaz sabit  burçları  bu şekilde düşünebiliriz. Kalıcılık ve devam ettirmek onlar için önemlidir. Değişken burçlar ise mevsim geçişleri, havaların bir öyle bir böyle olduğu dönemlerdir. Örnek olarak ikizler zamanı yani mayıs sonu ve haziranda hava bir serin bir sıcaktır. İlkbahardan yaz ayına geçiş olduğu için değişkenlik söz konusudur. Aynı şekilde sonbahar'dan kış ayına geçerken de bazen yaz'dan kalma günler yaşarız, bazen de tamam artık kış geldi deriz. İki arada bir derede gidip geliriz.

Zaten bu sebeple üç tane nitelik vardır astrolojide; ÖNCÜ-SABİT-DEĞİŞKEN

Eğer haritada herhangi bir nitelik baskınsa kişide de o nitelik daha ön plandadır.
Bu niteliklerin haritada nasıl hesaplandığını öğreneceğiz ama önce  bir şehir efsanesi haline gelmiş yanlışlardan birini daha açıklamak gerek. Şu her sene çıkan 13.burç olayı!

Takımyıldızlarıyla isimleri aynı olduğu için bu karışıklıktan yararlanan bazı kişiler haber niyetine her sene aynı şeyi tekrar tekrar gündeme getiriyorlar. Takımyıldızı olarak yılan takımyıldızının olması yılan burcu olduğu anlamına gelmez. Bizim takımyıldızları ile bir ilgilimiz yok.
Burçlar mevsimlerle ilgilidir. Biz somut olarak bu dört mevsimi tamamen yaşamak zorunda değiliz.  Bir gün küresel ısınma vs gibi etkilerden mevsimler yok bile olsa  yine de burçlar açısından bir şey değişmez çünkü 12 burc'un altında psikolojik olarak da  mevsimler yatar.

Şimdi öğrenmemiz gereken şeylerden en önemlisi; kimse tek bir burçtan oluşmadığına göre ben Aslan'ım demek aslında çok da doğru değildir. Alışkanlık nedeniyle bu şekilde ifade etsek bile doğrusunu da bilmek gerek.
Bize göre burdan baktığımızda güneşin izlediği bir yol var ve biz bu yola ekliptik diyoruz.. Zodyak kuşağı dediğimiz hayali bir çember düşünün bu çember 30'ar dereceye bölünmüştür. 12 burc'un kendine ait bir 30 derecelik yeri var. Güneş ikizlere ait 30 derecenin içine girmişse diyoruzki güneş ikizlerde ve ben o dönemde doğmuşsam ikizlerim diyorum aslında Güneş'im ikizlerde. Tabii Güneş diyip geçmemek lazım en parlak yıldız olan Güneş tabii ki diğerlerinden de daha ön plana çıkacak. Astroloji içinde dahi öyle bir parlamış ki Güneş burcumuz dışında başka bir burç bilmiyoruz ve önemsemiyoruz.
En önemlisi kendimizi o hangi burçtayken doğmuşsak o şekilde ifade ediyoruz. "ben ikizlerim", "ben aslanım" demek kendimizi bu şekilde ifade etmektir.Gözde Kaygusuz


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme